Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie
od zachorowania na raka

Ubezpieczenie na wypadek nowotworu skóry

Data dodania: 2016-05-18

W rankingu zachorowań na raka nowotwór skóry ze wszystkimi jego odmianami należy do rzadziej występujących przypadków. Nie znaczy to jednak, że jest mniej groźny od raka płuc czy mózgu. Co roku na choroby skórne umiera w Polsce ok. 4 tys. pacjentów. Czy i jak przed tego typu nowotworem można zabezpieczyć się finansowo?

Pod względem liczby zgonów na szczycie czarnej listy schorzeń jest choroba niedokrwienna serca, która zabija rocznie ok. 90 tys. Polaków, czyli więcej niż wszystkie nowotwory razem wzięte. Jedną z przyczyn jest zwykle brak regularnych badań medycznych. Kolejny „grzech” stanowi niezdrowy tryb życia prowadzony na co dzień łącznie z unikaniem wysiłku fizycznego czy odżywianiem się przetworzonymi produktami.

 

Zobacz co wyróżnia to proste narzędzie

   

Rak skóry, jak każdy inny nowotwór, można wyleczyć w zależności od stadium jego wykrycia. Najczęstszymi odmianami analizowanego przypadku są rak podstawnokomórkowy, rak płaskojabłonkowy i czerniak skóry. Ta ostatnia jest zarazem najgroźniejsza dla zdrowia człowieka. Liczba zgonów w Polsce – ok. 1000 rocznie – rozkłada się po równo między kobiety a mężczyzn, ale wyleczyć udaje się tylko ok. 50 procent pacjentów.
 
 
Kto jest narażony?
 
W krajach Europy Zachodniej skala zachorowań wzrasta. Niesłabnąca moda na opaleniznę powoduje, ze wiele osób o bardzo jasnej karnacji skóry naraża się na intensywny kontakt ze słońcem bez stosowania zabezpieczeń w postaci kremów i olejków z filtrem UV. Nie mniej groźne jest regularne czy lekkomyślne korzystanie z solarium.
 
W wielu przypadkach czerniak jest dziedziczony genetycznie, ale już nawet jedno poparzenie słoneczne doznane w dzieciństwie może skutkować w życiu dorosłym poważnymi objawami naskórnymi. Szczególnie zagrożonymi miejscami na ciele człowieka są twarz, dekolt, plecy i ramiona, a najwięcej zachorowań stwierdza się u pacjentów w przedziale wieku 45-55 lat.Infografika 1. Każda kąpiel słoneczna latem naraża skórę na poważne niebezpieczeństwo.
Źródło: opracowanie własne.

 
Czerniak jest nowotworem wyleczalnym, jednak wyłącznie we wczesnym stadium rozwoju. Przezorna diagnostyka jest niezwykle istotna, ponieważ dzięki niej możliwe jest wycięcie zmiany w początkowych etapach i uniknięcie dalszego rozwoju nowotworu, który wśród mężczyzn stanowi około 6,8 procent zachorowań, a u kobiet 7,5 %.  Wczesne rozpoznanie zmiany daje szansę wyleczenia nawet w 90 %, dlatego też niezwykle istotne jest kontrolowanie stanu skóry przynajmniej raz w roku, a w przypadku osób z tzw. grup ryzyka nawet co 6 miesięcy.
 
Nowotwory skórne najczęściej uaktywniają się w ósmej dekadzie życia, choć samo ryzyko zachorowania podnosi się już od ukończenia 20 roku życia.

 
Czerniak oczami ubezpieczycieli
 
Z najgroźniejszą formą nowotworu skóry jest podwójny problem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pacjent w Polsce spotka się z odmową leczenia (po zdiagnozowaniu choremu zostaje kilkanaście miesięcy życia), nie mogąc liczyć na sfinansowanie jakiejkolwiek alternatywnej terapii, a ta, ok. której mowa to koszt nawet 300 tys. złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia nie może zastosować tu wyjątku, ponieważ wszystkich finansowanie nie objęłoby wszystkich potrzebujących.
 
Z kolei ubezpieczyciele nowotwór skóry zaliczają do innych nowotworów szkodliwych, choć trzeba od razu zaznaczyć, że żadne z analizowanych w poniższej tabeli towarzystw nie gwarantuje pełnego świadczenia jak w przypadku diagnozy np. nowotworu jelita grubego.

 
TU  
PRUDENTIAL
 
AXA  NATIONALE-NEDERLANDEN
 
Produkt
 
 Poważne zachorowanie  Pomoc na Raka Umowa dodatkowa dotycząca poważnego zachorowania
 
Szczegóły
 
 
  • diagnoza po upływie 90 dni od dnia rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej
  • nowotwór (guz) złośliwy, charakteryzujący się niekontrolowanym wzrostem i rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych,
  • rozpoznanie potwierdzone badaniem histopatologicznym,
  • ochrona dotyczy nowotworów skóry z wyjątkiem czerniaka złośliwego przekraczającego warstwę naskórka
  • czerniak złośliwy skóry nieprzekraczający warstwy naskórka – wysokość świadczenia 10% sumy ubezpieczenia
 
 
  • nowotwór (guz)złośliwy charakteryzujący się niekontrolowanym wzrostem i rozprzestrzenianiem się komórek nowotworowych,
  • rozpoznanie musi zostać potwierdzone badaniem histopatologicznym,
  • z ochrony ubezpieczeniowej wykluczone są: – rak nieinwazyjny, dysplazja oraz wszelkie zmiany przedrakowe, wszelkie nowotwory skóry, z wyjątkiem czerniaka złośliwego przekraczającego warstwę naskórka
 
 
  • wariant rozszerzony nie obejmuje: raka przedinwazyjnego dysplazji szyjki macicy oraz wszelkich zmian przedrakowych i nieinwazyjnych, wszelkich nowotworów skóry oraz czerniaka złośliwego w stopniu zaawansowania klinicznego 1A,
  • w przypadku diagnozy dodatkowej choroby z wariantu pełnego wypłacimy: czerniak złośliwy w stopniu zaawansowania 1A 10% – nie więcej niż za jedną diagnozę
 
Tabela 1. Ujęcie czerniaka w ofercie umów dodatkowych wybranych ubezpieczycieli


Lektura obowiązkowa
 
Przed przystąpieniem do umowy z ubezpieczycielem warto zwrócić uwagę na konkretny zapis dotyczący czerniaka w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia do umowy dodatkowej, bo taką jest polisa na raka, dokupowana do już istniejącego ubezpieczenia podstawowego na życie.
 
 
 
Michał Ratajczak

 

Postaw na sprawdzone metody

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.