Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie
od zachorowania na raka

Rak jelita grubego. Ile wynosi świadczenie?

Data dodania: 2016-04-22

Wzrost zachorowań w Polsce na nowotwory jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej, chociaż akurat u nas niechlubnie „króluje” rak płuc – mężczyzn – i rak piersi – u kobiet. Tytułowy nowotwór nęka z kolei obywateli Węgier oraz Czech, ale i nad Wisłą zachorowalność utrzymuje się w czołówce chorób cywilizacyjnych.

Rak jelita grubego w porównywalnym stopniu dotyka tak kobiet, jak i mężczyzn (odpowiednio 10 i 11%), przy czym nowotwory stanowią ponad 40% zachorowań Polaków na przestrzeni ostatnich lat. Tyle statystyka, którą posługują się również ubezpieczyciele. W polisach na życie już od dłuższego czasu istnieje opcja wykupienia ochrony na wypadek zdiagnozowania nowotworu. A to oznacza, że o ubezpieczeniu powinny pomyśleć osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem, a zwłaszcza te, które w najbliższej rodzinie odnotowały przypadki zachorowalności na którykolwiek z nowotworów.
 

Sprawdź możliwości porównania ofert online

 
Co w cenie?
 
Mitem jest twierdzenie, że nowotwór dotyczy ludzi w podeszłym wieku, co nie zmienia faktu, że 50-latek jest bardziej narażony na zdiagnozowanie u siebie choroby niż 20-latek. Ten ostatni, jeśli wykupi odpowiednie ubezpieczenie, nie dość, że zapłaci o wiele mniejsza składkę, to jeszcze może liczyć na znacznie większe świadczenie, którego kwota zależy od kilku czynników, m.in.:
  • wysokości wnoszonej składki,
  • wieku ubezpieczonego,
  • umów dodatkowych.
 
 
Ukryte źródło choroby
 
Wczesne stadium rozwoju nowotworu jelita grubego jest praktycznie nieodczuwalne, ale przez niewłaściwy dobór produktów spożywczych bardzo osoba pozornie zdrowa bardzo „pomaga” chorobie w rozprzestrzenianiu się i uaktywnieniu nawet po kilkunastu latach. Pierwszymi objawami mogą być uporczywe zaparcia lub pojawienie się polipów. Regularnie występujące bóle brzucha, nudności czy niepełne wypróżnienia również powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.
 
Wspomniane polipy, nawet po ich chirurgicznym usunięciu są pierwszym etapem, ale niekoniecznie, w powstaniu nowotworu. Polipy przekształcają się w gruczolaki, a te w nowotwór . Przemiana ta trwa na ogół około 10 lat.
 

Czas to pieniądz
 
Zdecydowana większość, bo około 70 proc. chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy rak już poczynił ogromne spustoszenie w organizmie i trudno jest myśleć o skutecznej metodzie leczenia. W najlepszym przypadku, po udanej operacji, chory korzysta z tzw. stomii, czyli chirurgicznie wytworzonego połączenia części jelita z powierzchnią ciała.
 
Rak jelita grubego dzieli się na kilka faz rozwoju. Osoby, które zgłaszają się do specjalisty z I stopniem mają 90 proc. szans na wyleczenie, gdy w II – prawdopodobieństwo spada do 63 proc. III stopień rozwoju raka jelita grubego daje taką nadzieję tylko 50 proc. pacjentów, a IV zaledwie 17.
 
Świadczenie wypłacone z tytułu diagnozy zwiększa szansę na wyleczenie dzięki funduszom, za które można uzyskać pomoc lekarską w renomowanych jednostkach medycznych. Sama tylko kolonoskopia to wydatek rzędu 400 zł. Z opcją znieczulenia ta kwota jeszcze rośnie. Ale główne wydatki dotyczą przemieszczania się chorego między domem a szpitalem i angażowania rodziny bądź przyjaciół. I chociaż pomoc jest okazywana bez przeliczania na pieniądze, to jednak pewnych wydatków nie da się uniknąć.
 

Porównaj najlepsze ofertyJak zapobiegać?
 
Pomijając kwestię genów, na które medycyna ma wciąż ograniczony wpływ, potencjalny nosiciel nowotworu może skutecznie opóźnić jego pojawienie się głównie przez właściwy sposób odżywiania i w miarę aktywny tryb życia. Podstawą wspomnianej diety powinny być w dużych ilościach:
  • owoce i warzywa (jako źródło błonnika),
  • produkty zbożowe – szczególnie otręby pszenne,
  • nabiał  (ze względu na wapń),
  • tłuszcze roślinne – oliwa z oliwek i oleje rybne,
 
Z zaleceniami wiążą się także ograniczenia. Należą do nich wszelkie rodzaju czerwone mięsa i tłuszcze zwierzęce, a także alkohol, kawa i herbata pite w nadmiernych dawkach. Ważna kwestię stanowi również sposób przygotowania posiłku, czyli jak najmniej wędzenia i grillowania.
 

Metody walki z rakiem
 
Rak jelita grubego jest trudnym przeciwnikiem, ale nikt nie stoi na straconej pozycji. Wystarczy być zapobiegliwym, a można to osiągnąć na różne sposoby – poprzez regularne badania, zbilansowaną dietę i ubezpieczenie. Ostatni ze sposobów umożliwia kilka firm dostępnych na polskim rynku polisowym. Przy czym, przeglądając Ogólne Warunki Ubezpieczenia warto pamiętać, że nowotwór jelita grubego dzieli się na złośliwy i niezłośliwy:

 
TU Produkt Umowa dodatkowa Maks. suma ubezpieczenia Szczegóły
Allianz
 
 1. „Plan na dziś i jutro”
 2. „Best Doctors”
 Ubezpieczenie w razie "Poważnego zachorowania"  
 1. 1 mln zł
 2. 1 mln euro

Na podstawie diagnozy bez nowotworów lekkich, tj.  w początkowym stadium, brak wyszczególnionej listy, umowa na 5 lat, po wypłacie nadal obowiązuje, ale: spośród 36 grup chorób
choroba z 1 grupy nie może być skutkiem z innej grupy (nie mogą wynikać z siebie)
 
Aviva
 1. „Nowa perspektywa”
 2. „Pakiet MY”, „Pakiet  JA”
 3. „Opiekun VIP”
„Poważne zachorowanie"  
 1. 800 tys. zł
 2. 100 tys. zł
 3. 3 mln zł
 

Ochrona obejmuje wszystkie rodzaje guza złośliwego. Świadczenie jest wypłacane w przypadku diagnozy (przyczyna) i niezdolności do pracy i śmierci (skutek)
 
NN
 
 1. „Sposób na  przyszłość”
 2. „Ochrona jutra”
 3. „Strategia Lwa”
 4. „Ubezpieczenie na  życie z funduszem  kapitałowym”
 
 
 „ONA lub ON"

 600 tys. zł. W przypadku  diagnozy nowotworu  40%, a potem kolejne  wypłaty dostosowane do  etapów leczenia, ale  łącznie maks. do 150%.
 
 Po diagnozie nowotworu  złośliwego umowa wygasa,  ale nadal należne są  świadczenia za etapy walki  z chorobą wynikające z tej  diagnozy.


 
Michał Ratajczak

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.