Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie
od zachorowania na raka

Czy można ubezpieczyć się na życie, mając zdiagnozowanego raka?

Data dodania: 2016-12-29

Ubezpieczenia na życie i zdrowie służą przede wszystkim zabezpieczeniu finansowemu skutków poważnej choroby, wypadku lub pobytu w szpitalu. To również zabezpieczenie bliskich na wypadek śmierci członka ich rodziny. Koszty leczenia bywają bardzo wysokie, a właśnie w takich chwilach polisa może je pokryć. W przypadku zaś śmierci, konieczność opłacenia kredytów i innych zobowiązań po zmarłym również może być przytłaczająca. Świadczenie wypłacone z polisy może pomóc sobie z tym poradzić. Co zrobić w sytuacji, gdy życie i zdrowie już jest zagrożone, czy towarzystwa równie chętnie ubezpieczają osoby chore?

rak

Porównaj oferty!

Kiedy można zawrzeć umowę ubezpieczenia


Umowa ubezpieczenia może zostać zawarta przez każdą pełnoletnią osobę. Na rzecz dziecka umowę taką może zawrzeć rodzic. W momencie przystępowania do ubezpieczenia każde towarzystwo ubezpieczeniowe zadaje pytania o stan zdrowia osoby zainteresowanej ubezpieczeniem na raka. Udzielenie odpowiedzi jest warunkiem uzyskania ochrony ze strony firmy. Pytania dotyczą zarówno chorób, jak i trybu życia. Jeżeli wszystko jest w porządku, umowa może zostać zawarta bez problemów. Jeżeli istnieją jakieś kłopoty zdrowotne, to zależnie od ich powagi, polisa nadal może być zawarta, ale na innych warunkach. Te nowe warunki mogą się przejawiać w wyższej składce, wykluczeniu niektórych umów (np. pobytu w szpitalu) lub w niższej sumie ubezpieczenia. Takie podejście firm ubezpieczeniowych daje zatem nadzieję, na możliwość zawarcia umowy niezależnie od stanu zdrowia.

Czy zatem osoba ze zdiagnozowanym rakiem również może się ubezpieczyć?


Niestety, osoby, u których został zdiagnozowany rak, nie mogą zostać objęte ubezpieczeniem. Mimo tego, że niektóre choroby, jak nadciśnienie czy choroby tarczycy, nie wykluczają możliwości, to choroba nowotworowa, zwana potocznie rakiem, takim wykluczeniem jest. Taka postawa firm ubezpieczeniowych jest dość zrozumiała. Ich misją i celem jest wsparcie w trudnych sytuacjach zdrowotnych. Jednak nie są to firmy charytatywne. Chcą na swojej działalności zarobić. Nie będą więc decydowały się na objęcie ochroną w sytuacji, gdy wypłata świadczenia jest niemalże pewna. Skuteczność i rentowność firm ubezpieczeniowych opiera się na statystyce. Na wielu ubezpieczonych, tylko nieliczni skorzystają z ochrony. Pozostali stanowią dochód firmy. Dochód, którego część może być przeznaczona na świadczenia. Gdyby firma obejmowała ochroną wszystkich zainteresowanych, wówczas, poziom wypłacanych świadczeń byłby znacznie wyższy, a co za tym idzie, towarzystwo szybko utraciłoby swoją rentowność. Dlatego właśnie w przypadku niektórych schorzeń, wśród których znajduje się również rak, towarzystwa ubezpieczeniowe wykluczają możliwość zawarcia ubezpieczenia. W ten sposób chronią siebie i swoją płynność finansową.

Mimo że dla klientów takie działanie firm ubezpieczeniowych może być trudne do zaakceptowania albo godne krytyki, z biznesowego punktu widzenia są one jak najbardziej zrozumiałe. Decydują o tym względy biznesowe i finansowe. Polisa na życie osób chorych byłoby zwyczajnie nieopłacalne i nie generowałoby zysków. Zarabianie i generowanie przychodów to zaś najważniejszy aspekt tego rodzaju firm. To cel, który uzyskują poprzez otaczanie ochroną części klientów. 

Kup ubezpieczenie na raka!

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.