Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.

Ubezpieczenie
od zachorowania na raka

Badaj się - nie daj nowotworowi szansy!

Data dodania: 2016-01-28

Niezależnie od tego jak zdrowy tryb życia starasz się prowadzić, czasem nie da się oszukać choroby. Czy jesteś w stanie coś na to poradzić? Ależ oczywiście, że tak! Po pierwsze, warto się ubezpieczyć od poważnego zachorowania, żeby w razie pesymistycznej diagnozy nie martwić się o kwestie finansowe. Po drugie, trzeba się regularnie badać. Przeczytaj, jakimi badaniami warto się zainteresować.

Dane liczbowe mogą szokować: co roku 150 tysięcy Polaków dowiaduje się o swojej chorobie nowotworowej, a ponad 90 tysięcy z tego powodu umiera. Już w tej chwili z chorobą nowotworową zmaga się w kraju prawie pół miliona osób, a w 2025 roku liczba ta przekroczy 600 tysięcy – szacuje Ministerstwo Zdrowia. Jak powstrzymać tę tendencję? Istnieje kilka sposobów.

 

    Dopasowane rozwiązanie zdrowotne


Badanie krwi

Wiele chorób i schorzeń powoduje zmiany w składzie krwi. Regularnie i częste jej badanie (przynajmniej raz do roku) jest dobrym sposobem na kontrolowanie stanu zdrowia. Złe wyniki badania krwi, to pierwszy sygnał, którego nie należy lekceważyć. Dobrym probierzem jest tzw. odczyn Biernackiego (OB), który stanowi element każdego badania profilaktycznego. Norma OB, a więc tempo opadania krwinek czerwonych w czasie, zależy od płci oraz wieku. Najniższa wartość występuje u noworodków (2 mm/h), a najwyższą notuje się u kobiet po 60 roku życia (nawet 30 mm/h). Podwyższone OB może świadczyć m.in. o obecności nowotworu w organizmie.

Mammografia

Najczęstszym nowotworem występującym u kobiet jest rak piersi. Rocznie zapada na niego ok. 16,5 tys. kobiet. Co gorsza, wiele z nich znajduje się już w zaawansowanym stadium choroby. Wcześnie wykryty nowotwór piersi to bardzo duża szansa na całkowite wyleczenie. Problem stanowi także frekwencja wśród kobiet – z bezpłatnej mammografii korzysta zaledwie co czwarta z nich.

Cytologia szyjki macicy

Jeszcze mniej kobiet korzysta z badania cytologicznego, które jest również zwolnione z opłat.  Frekwencja na poziomie ok. 20 proc. kobiet to wynik co najmniej niesatysfakcjonujący. A wcześnie wykryty rak szyjki macicy daje 95 proc. szans na przeżycie. Szanse na przeżycie z kolei maleją w zależności o stadium choroby. W czwartym, czyli najwyższym, gdy nowotwór jest najbardziej zaawansowany, prawdopodobieństwo przeżycia u pacjentki znacznie maleje. Powodzeniem kończy się zaledwie 19 procent wszystkich przypadków.
 
Kolonoskopia

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. W Polsce stanowi drugą przyczynę zgonów spowodowanych chorobą nowotworową. W ramach badań przesiewowych zalecane jest wykonanie badania kału na krew utajoną lub badanie kolonoskopowe. Kolonoskopia umożliwia obejrzenie od środka całego jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika zakończonego kamerą. Badanie to powinno być wykonywane raz na 2 lata u osób po 50 roku życia. Warto wiedzieć, że kolonoskopia nie tylko daje możliwość wczesnego wykrycia nowotworu. Oprócz tego w trakcie badania lekarz może usuwać polipy jelita, z których może się rozwinąć nowotwór.

Temat nowotworu powinien mieć na uwadze każdy dorosły człowiek. W szczególności ci, u których w rodzinie występowały przypadki takich chorób. Zawsze też warto się ubezpieczyć, aby w razie negatywnej diagnozy szybko i sprawnie przystąpić do leczenia – nie martwiąc się o koszty.
 

Redakcja portalu: polisanaraka.pl
 
 

    Daj sobie szansę

 

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.